Späť na Starostlivosť o deti

Ako zvýšiť prísun materského mlieka odsávaním.

4 min.
Ako zvýšiť prísun materského mlieka odsávaním.

Je bežné, že dojčiace matky sa pýtajú, ako zvýšiť tvorbu materského mlieka. Okrem častého dojčenia môže skutočne pomôcť jeho odsávanie na zvýšenie tvorby materského mlieka.

Systém ponuky a dopytu.

 

 

Pravidelné a časté používanie odsávačky materského mlieka na jeho odsávanie z prsníkov vám môže pomôcť vytvoriť, udržať alebo zvýšiť jeho tvorbu. Je to preto, že tvorba materského mlieka je založená na systéme ponuky a dopytu. Takže čím viac materského mlieka odoberiete, tým viac sa vám bude tvoriť.
Či už odsávate popri dojčení alebo iba odsávate, úplné odsatie mlieka z prsníkov a stimulácia odsávačkou povzbudí vaše telo, aby vytváralo viac materského mlieka. 

Ako odsávanie ovplyvňuje tvorbu mlieka.

Odsávanie môže byť veľmi dôležitou stratégiou na zvýšenie tvorby materského mlieka. Tieto tipy vám môžu pomôcť zlepšiť vaše šance na zvýšenie zásob.

Používajte správnu odsávačku mlieka

Použite kvalitnú elektrickú odsávačku mlieka. Manuálna odsávačka alebo malá elektrická alebo batériová odsávačka je použiteľná na príležitostné odsávanie, ale nie je dostatočne silná na to, aby vytvorila, udržala alebo zvýšila zdravú zásobu materského mlieka. Odsávačka na dve prsia súčasne môže byť dobrou investíciou, najmä ak dieťatko nedojčíte, ale kŕmite ho výlučne odsatým materským mliekom, pretože je to skvelá úspora času.

Používajte odsávačku mlieka správne

Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, postupujte podľa pokynov výrobcu o správnom používaní odsávačky a uistite sa, že je v dobrom stave a funguje správne. 
Uistite sa, že všetky časti odsávačky sú správne nainštalované a časť, ktorá sa prikladá na vaše prsia a bradavky, vám správne sedí. 
Používanie príliš veľkých alebo príliš malých prsných klobúčikov môže viesť k problémom s prsníkmi, ako sú  boľavé, alebo citlivé bradavky, alebo poškodené prsné tkanivo.

Príprava pred odsávaním mlieka

Než si začnete odsávať materské mlieko, umyte si ruky a vyberte si  nádobu na uskladnenie materského mlieka, ktorá vyhovuje vašim potrebám.
Odsávať mlieko si budete 20 až 30 minút, takže je veľmi dobré nájsť si pohodlné miesto a pohodlnú polohu.
Počas odsávania mlieka môžete pociťovať smäd alebo hlad, preto si vedľa miesta na odsávanie položte pohár vody alebo džúsu, než začnete. Bude ľahké vziať si občerstvenie a popíjať nápoj, ak ho budete mať na dosah. Vaše telo potrebuje na produkciu mlieka veľa tekutín a nejaké kalórie navyše.

Odsávajte si mlieko často

Ak vaše dieťa pije z prsníka, najskôr ho dojčite a potom po každom dojčení odsávajte. Zo začiatku možno nebudete mať odsatého mlieka veľa, ale ak budete prsníky sústavne stimulovať odsávaním, vaše telo by malo dostať správu, aby vytvorilo viac mlieka.

Vyskúšajte priamy kontakt s dieťatkom

Ak je to možné, odsávajte si mlieko, keď ste blízko svojho dieťaťa, alebo ho dokonca držte. Keď si odsávate mlieko a nie ste v kontakte so svojím dieťatkom, skúste sa uvoľniť a myslieť na neho. Pozeranie sa na obrázok svojho dieťaťa, počúvanie nahrávky jeho zvukov alebo plaču a držanie kúska oblečenia alebo prikrývky, ktorá nesie jeho vôňu, môže pomôcť stimulovať váš reflex a rozprúdiť materské mlieko.

Aplikujte vlhké teplo

Pred odsávaním si položte na prsia teplú, vlhkú utierku. Vlhké teplo môže pomôcť vyvolať tok materského mlieka. To je obzvlášť užitočné, ak máte problémy so spúšťaním mlieka.

Odsávajte 10 až 15 minút na každom prsníku

Ak odsávate mlieko postupne prsník po prsníku, prekladajte si odsávačku z prsníka na prsník vždy, keď sa tok materského mlieka spomalí na niekoľko kvapiek alebo sa úplne zastaví.

Udržujte odsávačku a príslušenstvo čisté

Po každom použití postupujte podľa pokynov výrobcu na čistenie a sušenie odsávačky mlieka a hadičiek. Umyte si prsné nástavce a nádoby na uchovávanie materského mlieka v horúcej mydlovej vode. Potom ich dobre opláchnite a nechajte úplne vyschnúť, aby boli pripravené na použitie, keď ich budete potrebovať.

Starajte sa o seba a stravujte sa správne

Keď sa staráte o vaše bábätko vždy je toho veľa a vtedy je ľahké dať seba na posledné miesto. Ale ak sa o seba nestaráte, môže to ovplyvniť tvorbu materského mlieka. Snažte sa čo najlepšie jesť dobre vyváženú stravu  s extra  kalóriami, pite veľa tekutín a odpočívajte, relaxujte

Starostlivosť o ženu pri dojčení zahŕňa fyzické, emocionálne a psychické aspekty. Je dôležité, aby žena mala podporu a aby sa jej potreby a pocity brali do úvahy počas tohto dôležitého obdobia pre ňu a jej dieťa.

 

 
 
Sú vaše deti doma v bezpeči?
Mohlo by vás zaujímať
Sú vaše deti doma v bezpeči?
Je používanie detského nočného svetla dobré pre vaše dieťa?
Je používanie detského nočného svetla dobré pre vaše dieťa?
Určite si pamätáte, ako ste sa v detstve báli tmy. Niektorí dospelí tento strach nikdy úplne neprekonali. Bábätká sa tmy neboja. Ale niekedy po tom, čo dieťa dovŕši dva roky, sa začne rozvíjať strach z tmy. Samozrejme, nie všetky deti sa boja tmy, no väčšina áno...
5 min.
Ako mám obliecť svoje dieťa na spánok v chladnom počasí?
Ako mám obliecť svoje dieťa na spánok v chladnom počasí?
Tie slnečné, teplejšie dni sú už za nami a jeseň sa oficiálne začala.  Počas leta ste si presne “nacvičili” ako obliecť dieťa keď sa chystá spať, aké pyžamo, spací vak, či zavinovačku použijete. Teraz je čas všetko znova zmeniť. 
3 min.