Späť na Vývoj dieťatka krok za krokom.

Prvý rok vášho bábätka.

41 min.
Prvý rok vášho bábätka.

Prvý rok života vášho dieťaťa je vzrušujúci a niekedy ohromujúci. S vývojom dieťatka, ktorý sa deje zo dňa na deň, z týždňa na týždeň a z mesiaca na mesiac, môže byť ťažké držať krok!

Rast a vývoj.

Ako čerství rodičia budete veľmi zaneprázdnení, keď sa budete učiť starať sa o svoje dieťa a vnímať všetky štádia vývoja bábätka.  Aj keď sa vývoj každého bábätka dosť líši, náš sprievodca  rastom a vývojom je prispôsobený tak, aby vám pomohol dozvedieť sa, čo môžete zvyčajne očakávať a ako sa orientovať vo všetkých zmenách vo vašom živote a v živote vášho dieťaťa počas jeho prvého roka.

Od týždňa po týždni prvých 8 týždňov a mesiac po mesiaci až po prvý rok, vám poskytneme dôležité informácie.

Rast vášho dieťaťa
Fyzické a vývojové míľniky
Čo môžete očakávať v ordinácii detského lekára
Obavy a úvahy, ktoré je potrebné si uvedomiť
Deň v živote s vaším dieťaťom
Tipy na kŕmenie a výživu
Obavy zo spánku
Tipy na starostlivosť o dieťa
"Čo je potrebné vedieť" pre každú fázu vývoja


Poďme teda spolu sledovať vývoj vášho dieťatka počas celého prvého roku, aby ste našli tie správne odpovede na vaše otázky trebárs aj uprostred noci, všetky tie chvíle, pri ktorých sa čudujete, do čoho ste sa to preboha dostali (áno, tie pocity sú úplne normálne).

Sme tu, aby sme vás previedli prvým rokom vášho dieťaťa, pretriedili všetky mätúce informácie a pomohli vám urobiť rozhodnutia, ktoré sú pre vás a vaše dieťa najlepšie.

Takže pustime sa do toho...

1. týždeň.

Cez noc sa vám zmenil celý život! Prvý týždeň je celý o prispôsobení sa, prežití, potrebnom oddychu, o začiatku spoznávania sa a momentu kedy začnete pociťovať silnú citovú väzbu k svojmu dieťatku. Tento týždeň nemusí byť o presnom detskom rozvrhu, o ktorom sa dá hovoriť neskôr - na to bude dosť času.

Prvý týždeň môžete od dieťatka očakávať, že bude veľa spať. To je veľmi dobré, pretože aj vy potrebujete dostatok času na uzdravenie po pôrode. V tomto období sa začnete učiť spoznávať niečo o normálnych reflexoch, ktoré vaše dieťa prejaví a ktoré vás môžu na začiatku vyľakať. Môžu sa týkať aj nepravidelných vzorcov dýchania, ktoré bude mať novorodenec, najmä počas spánku. Nepravidelné dýchanie je normálne. (Ak však vaše dieťa prestane dýchať na dlhší čas alebo zmodrie, okamžite volajte 155). Naopak, keď sú deti rozrušené alebo plačú, môžu sa za minútu nadýchnuť viac ako 60 krát.

Aby ste predišli akejkoľvek panike dodržujte zopár dobrých zásad: 
- Nechajte dieťa spať na chrbte, pretože to výrazne znižuje počet úmrtí na SIDS. Uistite sa, že každý, kto sa stará o vaše dieťa, robí to isté, vrátane starých rodičov.
- Používajte pevný povrch na spanie. Uistite sa, že vaše dieťatko spí na pevnom matraci. V každom prípade sa vyhnite niektorým povrchom na spánok dojčiat, ako sú pohovky, mäkké matrace a vodné postele. Ukázalo sa, že tieto povrchy zvyšujú riziko udusenia a smrti u dojčiat.
- Ak je to možné zdieľajte izbu spolu s dieťaťom, ktoré má svoje samostatné miesto na spanie. Ak necháte svoje dieťa vo svojej izbe počas prvých šiestich mesiacov, môžete svoje dieťatko lepšie ochrániť a mať ho pod dohľadom.
- Udržujte mäkké predmety a voľnú posteľnú bielizeň mimo miesta spánku dieťaťa. Na mieste, kde dieťatko spí, by nemali byť mäkké predmety, vrátane nepotrebnej posteľnej bielizne. To znamená, že by ste sa mali zbaviť hračiek, detských vankúšov a iných predmetov vložených do postieľky. Je oveľa lepšie nechať dieťa prikryté vrstvami oblečenia, než prikrývkami, ktoré ho môžu udusiť, alebo uškrtiť.
- Dojčenie dieťatko chráni a pomáha predchádzať SIDS, okrem mnohých ďalších výhod. Táto ochrana sa zvyšuje, čím dlhšie dojčíte, a je vyššia, keď dieťaťu dávate iba materské mlieko.
- Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že dieťa s cumlíkom môže mať menšie riziko SIDS. Je však potrebné poznamenať, že by ste nemali nútiť dieťa, aby si vzalo cumlík. Skúste ponúknuť cumlík vášmu dieťatku až vtedy, keď je dojčenie dobre zavedené, aby ste prirodzené dojčenie udržali čo najdlhšie.
-  Veľmi často sa stáva, že bábätká obliekame príliš teplo. Hrubé vrstvy oblečenia a ešte aj prikrývky môžu spôsobiť prehriatie diaťatka. Aj keď novorodenci majú problémy s reguláciou teploty, zriedka potrebujú viac ako jednu ľahkú vrstvu navyše, než akú by nosili dospelí. Aj keď je pre dieťa lepšie použiť spacie vrecia, alebo zavinovačky ako prikrývku, len sa uistite, že na oblečenie, ktoré dieťatku dáte je vhodné počasie.
- Dajte dieťatko očkovať. Zdravé dieťa má menšiu pravdepodobnosť úmrtia na SIDS nevraviac o chorobách, proti ktorým ho chránia vakcíny.
- Ak vaše dieťa neznáša zavinovačku a je v nej nespokojné - nebalte ho do nej. Vyberte spôsob zavinovania, ktorý je ďaleko prirodzenejší ako zabalenie do pevnej perinky s ručičkami pri sebe. Prirodzená poloha dieťatka v spánku je predsa úplne iná.
- Aby ste mali svoje dieťatko pod kontrolou nielen v noci, ale aj počas dňa kedy spí, obstarajte si vhodný a najmä certifikovaný dýchací monitor. Nič nie je dôležitejšie, ako ubezpečenie, že všetko je v poriadku.

Prvý týždeň bude vašou hlavnou prioritou kŕmenie dieťatka, takže sa informujte, čo potrebujete vedieť o dojčení, o pomoci s bežnými problémami s dojčením, ako je zlé prisatie, preliačenie, boľavé bradavky a pod.

2. týždeň.

Počas druhého týždňa začnete spoznávať príznaky hladu dieťaťa, čo znamenajú rôzne typy plaču. Dozviete sa prečo sa vaše dieťa dostane späť na svoju pôrodnú hmotnosť po tom, čo počas prvého týždňa schudne niekoľko gramov.

Úbytok váhy je prirodzený - Bábätká zvyčajne najprv chudnú. Tento úbytok hmotnosti predstavuje približne 5 % telesnej hmotnosti u detí, ktoré kŕmia z fľaše, a 7 až 10 % u detí, ktoré sú dojčené.
Bábätká zvyčajne získajú späť svoju pôrodnú hmotnosť vo veku 10 až 14 dní. 

Druhý týždeň je tiež dôležitý čas na vyriešenie akýchkoľvek vašich fyzických problémov, ktoré sa mohli objaviť po tom, ako sa po prvom náročnom týždni začínate prispôsobovať novému spôsobu života. Sú to problémy s riešením mastitídy cez "baby blues" až po to, ako sa vysporiadať s prisatím dieťaťa na prsník. 

3. týždeň.

Tento týždeň sa u vášho dieťaťa môže objaviť kolika, takže sa naučte, ako sa s tým vyrovnať, čo môžete očakávať a kedy môže byť plač vášho dieťaťa niečo viac.
Vo veku 3 týždňov môžete svoje dieťatko polohovať na bruško, aby si vyvinulo svaly, ktoré potrebuje na to, aby si nakoniec udržalo hore hlavičku.

Kolika nie je nebezpečná iba nepríjemná pre dieťatko aj pre vás.
Čo je kolika?
Kolika je nadmerný plač u zdravých detí bez zjavnej príčiny. Bábätká s kolikou plačú viac ako tri hodiny denne, viac ako tri dni v týždni a viac ako tri týždne.
Kolika má tendenciu prísť náhle a trvá dlhú dobu. Môže sa to stať kedykoľvek, ale často je to horšie večer alebo v noci. Zvyčajne kolika začína, keď má dieťa 2 až 3 týždne a ustúpi do 4 mesiacov veku. Niektoré deti však môžu mať koliku aj po tomto období.
Kolika môže byť frustrujúca a niekedy desivá, ale nie je nebezpečná a nemá nejaké dlhodobé následky pre dieťa.
Bábätká, ktoré majú koliku budú jesť, priberať na váhe a rásť normálne.

Vitamín D, ktorý predpíše každý pediater je pre vaše dieťatko veľmi dôležitý. Je dôležitý najmä vtedy, ak je vaše dieťa dojčené, preto mu ho dávajte denne ako súčasť vašej každodennej rutiny.

Kúpanie - Ak má vaše dieťa nejaké kožné problémy, ako je detské akné, alebo potničky, môžete vyskúšať predĺžiť čas medzi kúpaním a tiež používať jemný šampón bezpečný pre deti a je potrebné sa vyhýbať ťažkým krémom a mliekam, ktoré môžu podráždiť pokožku vášho novorodenca.

4. týždeň.

Zaoberáte sa plienkovou vyrážkou/zapareninou? Teraz je ten správny čas naučiť sa, aký krém na zapareniny kúpiť svojmu bábätku a ako ho správne používať. Môžete tiež zistiť, ako odsať materské mlieko na uskladnenie, ak sa snažíte vytvárať si zásoby v mrazničke alebo sa len snažíte dať si pauzu od dojčenia.

Plienková vyrážka je bežné kožné ochorenie.
Plienková vyrážka je bežným kožným ochorením, pri ktorom je pravdepodobné, že počas prvých niekoľkých rokov života vášho dieťatka ju zažijete niekoľko krát. Hoci sa plienková vyrážka môže bežne vyskytnúť v dôsledku podráždenia pokožky, môže byť spôsobená aj alergickými reakciami alebo bakteriálnymi alebo kvasinkovými infekciami. Krémy na plienkovú vyrážku ponúkajú účinné riešenie na upokojenie a prevenciu na jej vznik. Tie najlepšie krémy majú čisté a aktívne zložky bez farbív, parabénov, alkoholu, vôní a iných škodlivých zložiek.
Keď už nájdete krém na plienky s bezpečnými zložkami, zvážte tiež jednoduchosť aplikácie a to, či za sebou nezanechá nejaké škvrny alebo pretrvávajúce pachy. To posledné je obzvlášť dôležité, ak plánujete používať látkové plienky

5. týždeň.

Vaše dieťa má za sebou prvý mesiac života a veľa sa toho zmenilo. Hoci je vaše bábätko ešte naozaj maličké, začína sa už menej cítiť ako novorodenec, a skôr sa cíti a správa ako plnohodnotné bábätko. Rast vášho dieťatka už skutočne naberá na obrátkach a vy pravdepodobne zisťujete, že vaše dieťatko už prerástlo z novorodeneckého oblečenia a novorodeneckých plienok. Pravdepodobne si tiež všimnete, že je oveľa ostražitejšie a uvedomuje si svoje okolie a zaujíma sa o vás.
Vaše dieťa si počas prvých štyroch týždňov určite nebude môcť vyskúšať všetky hračky na hranie, ktoré dostalo od vás a vašich príbuzných z priateľov, ale tieto dni sa už blížia!
Vaše dieťa v piatom týždni bude môcť začať chápať hrkálku a práve tento míľnik ho posunie vo vývoji dopredu.

Vývoj - Novorodenecké reflexy vášho dieťaťa začínajú miznúť, začína byť viac spoločenské a jeho pohyby sú čoraz premyslenejšie.
Spánok - Vaše bábätko stále spí v priemere 15 hodín denne, no už začína dochádzať k rozlíšeniu noci od dňa.
Strava - Ak kŕmite umelým mliekom, množstvo, ktoré dávate svojmu dieťaťu, sa môže tento týždeň zvýšiť; dojčené deti môžu tento týždeň skúsiť svoju prvú fľašu.

6. týždeň.

S rastúcim spoločenským záujmom vášho dieťatka, budete pravdepodobne tento mesiac svedkami aj veľmi vzrušujúceho míľnika - prvého úsmevu vášho dieťaťa.
Áno, vaše dieťa sa možno niekoľkokrát usmialo v spánku, keď malo len niekoľko týždňov, ale tento týždeň môže mať vaše dieťa svoj prvý spoločenský úsmev.
Ak sa vaše dieťa ešte neusmieva, je to tiež v poriadku. Ak dúfate, že sa vaše dieťa čoskoro začne usmievať, skúste robiť smiešne grimasy alebo divné zvuky v jeho blízkosti. Pamätajte, že práve teraz ste obľúbenou osobou vášho dieťaťa a ak ho niekto dokáže rozosmiať, ste to práve vy.

Vývoj - Okrem prvých úsmevov je vaše dieťa stále šikovnejšie v držaní predmetov v rukách. Po krátkom čase môžu sídce tieto predmety spadnúť, ale zistíte, že vaše dieťa môže držať hrkálku inú jemu primeranú hračku dlhší čas.
Vaše dieťa je tiež schopné lepšie rozlíšiť rôzne zvuky – teraz dokáže rozpoznať váš hlas. Začínajú tiež jasnejšie vidieť farby.

Strava - Najmä dojčené deti môžu stále potrebovať jesť každé 2-3 hodiny, pretože materské mlieko sa trávi rýchlejšie ako umelé mlieko.  Zvyčajne sa odporúča, aby ste v tomto veku naďalej dojčili svoje dieťa a aby ste si udržali tvorbu mlieka. V našich článkoch o dojčení sa dozviete akozvýšiť tvorbu materského mlieka. Je to dôležité, aby ste sa uistili, že vaše dieťa dostáva dostatok jedla.
Šesť týždňov pre mnohé deti znamená opäť rýchly rast, takže si pravdepodobne všimnete, že vaše dieťa sa zdá byť hladnejšie ako zvyčajne. Často, počas rastového skoku, sú deti obzvlášť nervózne najmä večer. Môže sa vám zdať, že chcú jesť každú hodinu.
Ako sa hovorí: "Aj toto pominie." Ak dojčíte, možno si myslíte, že kŕmenie navyše je znakom toho, že nemáte dostatok mlieka pre svoje dieťa. Ale nie je to tak. Vaše dieťa sa dojčí častejšie počas prudkého rastu. Vaše telo a vaše dieťa presne vedia, čo majú robiť, takže skúste dôverovať tomuto prirodzenému procesu vývoja.

7. týždeň.

Toto je obdobie, kedy budete pravdepodobne riešiť s vašim partnerom niekoľko záležitostí. Ak sa vraciate k fyzickej intimite, budete zrejme chcieť diskutovať o antikoncepcii a uistite sa, že budete pokračovať v otvorených a úprimných rozhovoroch o príznakoch a symptómoch popôrodnej depresie. Je dôležité mať plán na vyhľadanie pomoci skôr, ako sa príznaky rozvinú - kľúčom je včasný zásah.

Popôrodná depresia je veľmi bežná.
Popôrodná depresia (PPD) je klinická depresia, ktorá sa vyskytuje po pôrode. Je charakterizovaná príznakmi, ktoré zahŕňajú smútok, podráždenosť, ťažkosti s väzbou na vaše dieťa, nespavosť a stratu chuti do jedla. Aj keď to môže byť veľmi vážne, je liečiteľná a veľmi bežná. 
Popôrodná depresia sa zvykne rozvinúť do niekoľkých týždňov po pôrode.
Symptómy PPD 
- Zmena hmotnosti alebo chuti do jedla
- Plač
- Depresívna nálada, strata záujmu alebo radosti
- Ťažkosti pri rozhodovaní
- Pocit frustrácie
- Pocit bezcennosti alebo viny
- Nespavosť alebo hypersomnia
- Strata energie alebo únava
- Problémy s koncentráciou
- Nepokoj alebo nervozita
- Smútok
- Niektoré ženy majú aj samovražedné myšlienky.
Ak cítite príznaky popôrodnej depresie, ihneď kontaktujte svojho lekára alebo odborníka na duševné zdravie. Vyhodnotia vaše príznaky a určia, či zažívate baby blues, depresiu alebo niečo iné – a vytvoria plán liečby.

Dôležité pre dieťatko - uistite, že venujete dostatok času polohovaním na bruško na posilnenie dôležitých svalov a prevenciu pozičnej plagiocefálie.
Skúste detský nosič ako alternatívu kočíka, môže to byť nový spôsob zábavy a užívania si blízkosti s vašim dieťatkom. Detské nosiče naviac ponúkajú efektívny spôsob, ako držať vaše dieťa, keď je rozrušené alebo keď ho chcete nosiť pri nákupoch, pri prechádzkach v parkoch, zoologických záhradách a pod. Najlepšie detské nosiče poskytujú pohodlné nosenie, pohodlie a podporu a v ideálnom prípade môžu rásť s vaším dieťaťom do batoľacieho veku. Podeliť sa s oteckom o potešenie nosiť dieťatko v nosiči, môže byť tiež veľmi užitočné.

2. mesiac.

Pri dvojmesačnej prehliadke vášho dieťaťa dostane dieťatko dôležité vakcíny. 

2 až 3-mesačné deti
(3. – 4. mesiac)
hexavalentná vakcína záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, vírusová hepatitída typu B, hemofilové nákazy 1. očkovanie
2 až 3-mesačné deti
(3. – 4. mesiac)
pneumokoková vakcína pneumokokové ochorenia (10 alebo 13 typov pneumokoka) 1. očkovanie

Bez ohľadu na to aké je práve počasie vaše dieťatko rastie a vy a váš partner môžete začať brať dieťa von na prechádzku.
Ak plánujete cestu autom, mali by ste si byť vedomí otázok bezpečnosti auta, najmä rizika, že necháte svoje dieťa v aute.
Možno si myslíte, že sa vám to nikdy nestane, ale viac ako 50 detí ročne zomiera v dôsledku toho, že ich nechajú v aute.

Nebezpečenstvo horúceho auta pre dojča alebo dieťa.
Počas typického letného dňa môže teplota vo vnútri auta (dokonca aj s trochu stiahnutými oknami) rýchlo stúpnuť nad 50°C až 60°C. Dokonca aj v relatívne miernom dni môže teplota vo vnútri auta vystúpiť nad 40°C. V dôsledku takejto teploty sú deti vystavené veľkému riziku úpalu, ktorý môže viesť k vysokej horúčke, dehydratácii, záchvatom, mŕtvici a smrti. 

Dôležité tipy na bezpečnosť v aute pre rodičov.
- Vždy zamknite svoje auto a zabezpečte kľúče, aby sa k nim vaše deti doma nedostali a nevkĺzli do auta bez vedomia rodičov.
- Nenechávajte svoje dieťa v aute, ktoré sa môže rýchlo zohriať, najmä v horúcom, slnečnom dni.
- Najprv vytiahnite svoje deti z auta a potom sa starajte o vynesenie potravín atď. z auta.
- Ak kupujete nové auto, zvážte také, ktoré má pripomienku zadného sedadla.
- Zvyknite si skontrolovať zadné sedadlo vždy, keď vystúpite z auta, kým zamknete dvere, a to aj v prípade, že svoje dieťa neprevážate. Keď to budete robiť zakaždým, vštepíte si zvyk.
- Dohodnite sa s učiteľkou v predšklskom zariadení, že ak dieťa nepríde do škôlky do určitého času, bude vás kontaktovať, aby sa uistila, že ste dieťa nezabudli v aute.
- Nikdy nedovoľte deťom hrať sa v aute, pretože ich to povzbudzuje k tomu, aby si mysleli, že auto je miesto na hranie.
- Umiestnite malú hračku alebo farebný lístok do autosedačky vášho dieťaťa, keď je prázdna. Keď umiestnite dieťa do autosedačky, presuňte túto vec na palubnú dosku. To vám pomôže pripomenúť, že máte dieťa na zadnom sedadle.
- Naučte deti, že ak niekedy uviaznu v aute a nebudú môcť vystúpiť, aby vyliezli na sedadlo vodiča a zatrúbili. Možno budú musieť použiť nohy, aby mali dostatočný tlak na klaksón auta. Povedzte im, aby trúbili, kým ich nezachráni dospelý.
- Upozornite svoje deti na to, že sa nemôžu v aute hrať samy bez dozoru dospelých.

3. mesiac.

Dobrá správa – môžete očakávať, že večerná nervozita vášho dieťaťa tento mesiac ustúpi a vaše dieťa môže dokonca začať spať celú noc. Áno vážne! Ako vaše dieťa rastie, všimnete si, že aj farba stolice vášho dieťaťa sa môže meniť, takže sa naučte, ako dekódovať všetky jej rôzne farby.

Farby detskej stolice.
Detská stolica môže mať rôzne farby a môže byť šokujúce otvoriť plienku a vidieť niečo, čo ste nečakali. Väčšina farieb je však normálna.

Čierna alebo tmavozelená: Prvá stolica, ktorú bude mať novorodenec po narodení a prvý deň (mekónium). Meconium je čierne alebo tmavo zelené a vyzerá trochu ako decht.
Je hustá, lepkavá a ťažko sa čistí zo zadočku vášho dieťaťa. Mekóniová stolica trvá 24 až 48 hodín.
Zelená: Zmes mekónia a materského mlieka alebo umelej výživy v prvých dňoch života. Dojčenie môže pomôcť vylúčiť mekónium z tela vášho dieťaťa, pretože prvé materské mlieko, kolostrum, je prirodzené preháňadlo. Medzi tretím a šiestym dňom života sa husté čierne mekónium začne meniť na redšiu, voľnejšiu zelenohnedú alebo zelenožltú prechodnú stolicu. Prechodná stolica je kombináciou mekónia a ďalšej fázy kakania nazývanej mliečna stolica.
Zeleno-hnedá, žlto-hnedá alebo hnedá: Po šiestom dni by už vaše dieťa nemalo mať v tele mekónium a začne mať mliečnu stolicu. Ak výlučne dojčíte, kakanie bude mať často zlatú, horčicovo žltú farbu, ale farba môže mať rôzne odtiene od oranžovej po zelenú. Ak používate dojčenskú výživu, hovienka vášho dieťaťa budú pevnejšie a silnejšie zapáchajú.1 Farba dojčenskej výživy sa objaví v odtieňoch hnedej až hnedej. Ak kombinujete dojčenie a umelú výživu, získate kombináciu stolice z materského mlieka a umelej výživy.
Hnedá, žltohnedá: Stolica po zavedení pevnej stravy

V niektorých prípadoch môže byť nezvyčajná farba stolice znakom zdravotného problému. Ak v plienke svojho dieťaťa vidíte tieto farby, kontaktujte lekára svojho dieťaťa:
Čiernozelená:
dechtovitá, načernalá mekóniová stolica už nie je normálna po piatom dni života.
Čierna: Po skončení obdobia mekónia môže čierna stolica naznačovať krvácanie z tráviaceho traktu.
Biela, sivá alebo bezfarebná: Hoci je to zriedkavé, môže to byť príznakom problému s pečeňou alebo žlčníkom.

Tri mesiace sú pre mnohé bábätká a ich rodičov zlomové. Vaše bábätko už nie je novorodenec a oficiálne ukončilo prvý štvrťrok prvého roku života. Dosiahlo niekoľko míľnikov, ako napríklad sledovanie predmetov očami, naťahovanie sa za vecami a ich uchopenie rukami a tlačenie na rukách, keď ležia na bruchu. Aké úžasné úspechy!

4. mesiac.

Ak máte občas pocit, že vaše 4-mesačné dieťa je úplne nové dieťa, je to tak. Vek 4 mesiacov je veľkým míľnikom v živote vášho dieťaťa  vďaka vývoju mozgu a fyzického vývoja. Väčšina detí v tomto veku zdvojnásobí svoju pôrodnú hmotnosť (alebo bude vážiť viac) a bude v noci spať dlhšie.

Zrak vášho dieťatka - Videnie vášho 4-mesačného dieťaťa sa tiež veľmi zlepšuje. "Zrakový rozsah vášho dieťaťa sa zvýšil na niekoľko metrov, čo je rozhodujúce v tomto období rýchleho raného motorického a kognitívneho vývoja. Rozvíjajúce sa videnie vášho dieťaťa mu umožňuje sledovať predmety a zvýšená sila krku mu pomáha udržať hlavu v pokoji.
Je schopné sedieť vzpriamene s oporou a sledovať pohybujúce sa veci očami zo strany na stranu. Tiež rozoznáva viac farieb, tvarov a vzorov.

Je to vzrušujúce obdobie – vaše dieťa už teraz rozpoznáva známe tváre! Keď vojdete do miestnosti, pravdepodobne vám a iným členom rodiny vyčarí široký úsmev. Môže tiež napodobňovať určité výrazy tváre alebo zvuky a reagovať na náklonnosť. Možno sa dočkáte aj toho vytúženého prvého smiechu.
Mať 4 mesiace prináša toľko nových, vzrušujúcich úspechov. Od zlepšenej mobility po konzistentnejší plán spánku a záujem o tuhú stravu, vývojové míľniky v tomto veku sa dejú rýchlo – takže je dôležité držať krok! 

Vývoj - Vaše dieťa by tiež malo byť schopné tlačiť sa na lakte alebo ruky počas ležania na brušku. Môže sa dokonca začať pretáčať z brucha na chrbát a malo by byť schopné tlačiť nadol nohami, keď mu pomáhate postaviť sa na rovný povrch.

Hranie - Dieťatko si bude užívať svoje detské hračky stále viac a viac, preto je dôležité ho v hre povzbudzovať. Hranie sa detí s hračkami pomáha ich vývoju a preto je to veľmi dôležité obdobie pre jaždé dieťatko a rodiča. Posaďte sa na zem, porozprávajte dieťatku o svojivh aktivitách a ponúknite mu rôzne hračky.
Môžete tiež použiť vankúš na dojčenie, ktorý pomôže vášmu drobcovi bezpečne rozvíjať svaly, ktoré bude potrebovať, aby sa samo posadilo. Tento míľnik v jeho vývoji príde skôr, ako sa nazdáte.

Strava - Zatiaľ čo materské mlieko alebo umelá výživa sú všetko, čo vaše dieťa v tomto veku potrebuje, prichádza čas zavádzať tuhú stravu medzi 4. a 6. mesiacom. To znamená, že pred začatím by ste sa mali vždy poradiť so svojim pediatrom.

5. mesiac.

Bľabotanie, úsmevy a prevaľovanie! Vaše 5-mesačné dieťa je každým dňom aktívnejšie. Vo veku 5 mesiacov je dieťa certifikovaným profesionálom v oblasti plaču, jedenia, kakania a snáď aj spánku. Pravdepodobne sa váľa po celej obývačke a ukazuje svoj rozkošný úsmev. 

Vývoj - Vo veku 5 mesiacov vaše dieťa začína získavať väčšiu kontrolu nad svojím malým telíčkom. Konečne vyrastá z novorodeneckého štádia a túži ukázať svoju rozvíjajúcu osobnosť! 
V predchádzajúcich mesiacoch vaše dieťa chápalo význam skôr prostredníctvom tónu vášho hlasu než skutočných slov, ktoré ste hovorili. Teraz sa jeho sluch zlepšil natoľko, že skutočne dokáže zachytiť rôzne zvuky! Začína si všímať spôsob, akým slová tvoria vety. Čoskoro bude schopné rozpoznať svoje vlastné meno a reagovať na slová ako "nie". Vo veku od 5 do 6 mesiacov si deti skutočne začínajú zlepšovať svoje komunikačné schopnosti. Možno nehovoria skutočné slová, ale je zábavné počuť ich bľabotať! Vydávajú zvuky ako "goo", "ma-ma-ma" alebo "bah-bah-bah".

Vývoj mozgu - V tomto veku si deti začínajú tiež uvedomovať stálosť objektu, čo znamená, že vedia, že predmet stále existuje, aj keď je skrytý. Môžete im pomôcť rozvíjať túto schopnosť hraním hier, napríklad schovaním hračky pod prikrývku a nechať ich hľadať.
Vaše 5-mesačné dieťa sa rovnako začína učiť príčinu a následok. Vie, že ak spustia jedlo z vysokej stoličky, dopadne na zem. Obrňte sa veľkou trpezlivosťou, lebo táto skvelá hra vás zrejme veľmi tešiť nebude.

Strava - Vaše dieťa by malo mať viac ako dvojnásobok svojej pôrodnej hmotnosti. Vo veku 5 mesiacov môžete zvážiť zavedenie tuhej detskej stravy pre vaše dieťa alebo môžete ešte počkať, kým vaše dieťa neprejaví známky, že je pripravené. 
Vaše dieťatko nepotrebuje počas prvých šiestich mesiacov života inú výživu ako materské mlieko alebo umelú výživu.  Pri zavádzaní pevnej stravy sa odporúča začať so všetkou zelenou zeleninou predtým, ako začnete s oranžovou a červenou zeleninou. Zelená zelenina nie je taká sladká a dieťa nemusí mať taký záujem o zelenú zeleninu po tom, ako ochutná oranžovú, alebo červenú zeleninu.
Môžete tiež začať s výrobou vlastnej detskej výživy. Môže to vášmu dieťatku poskytnúť lepšie benefity, pretože presne viete, čo mu pripravujete a z akých surovín. Existuje však veľa skvelých možností na kúpu detskej výživy, takže ak nemáte čas alebo zdroje na to, aby ste si vyrobili svoje vlastné, nákup jedla je tiež v poriadku. Ak sa rozhodnete pripraviť si vlastnú domácu detskú výživu, vyhnite sa tomu, aby ste dieťaťu dávali príliš veľa jedla obsahujúceho cviklu, mrkvu, zelené fazuľky, špenát a repu. Táto zelenina môže mať niekedy vysoké hladiny dusičnanov, čo dieťatku rozhodne neprospeje.

Hranie - Počas hrania vaše dieťa dávajte na bruško. Pre 5-mesačné deti sú odporúčané tieto herné aktivity:
- Knihy a predmety s rôznymi textúrami
- Hračky, ktoré svietia a hrajú hudbu
- Závesné hračky a hrkálky
- Hracie deky a podložky

Vkladanie predmetov do úst - Keďže 5-mesačné deti milujú vkladanie predmetov do úst, je obzvlášť dôležité zabezpečiť, aby nehrozilo nebezpečenstvo udusenia. Nemali by ste im nechávať ani na chvíľu v dosahu malé predmety – bábätká vedia byť rýchle! Svojmu 5-mesačnému dieťaťu by ste tiež nikdy nemali dávať veľké kusy jedla, vrátane surovej mrkvy, jabĺk, párkov v rožku, hrozna, arašidov a pukancov....

Začnite sa obzerať po bezpečnostných prvkoch - Aj keď dieťa od plazenia delí niekoľko mesiacov nastal čas, aby ste začali svoj domov zabezpečovať už teraz. Ich pohyblivosť a schopnosť pretáčať sa nie je v žiadnom prípade potrebné podceňovať. Možno budete chcieť začať odstraňovať všetky predmety, ktoré by mohli potenciálne stiahnuť na seba, alebo do ktorých by mohli naraziť, spolu so zakrytím všetkých elektrických zásuviek.

Rutina pred spaním - Ak ste ešte nezačali s rutinou pred spaním, teraz je na to skvelý čas. Snažte sa nedovoliť, aby dieťa zaspávalo s fľašou alebo pri prsníku. Malo by byť umiestnené do postieľky ospalé, ale v bdelom stave, aby sa naučilo samostatne zaspávať.
Pred spaním môžete svoje dieťa pomasírovať, zaspievať mu pesničku, prečítať mu knihu, alebo mu dať teplý kúpeľ ( skvelé sú cca tri kúpele týždenne v prvom roku).
Rutina pred spaním vytvára užitočný návyk pre vaše dieťa a je to skvelý spôsob, ako ho uvoľniť a pripraviť na spánok.

Nezabudnite -  Je nevyhnutné dodržiavať pravidelné prehliadky u vášho pediatra, aby ste sa uistili, že vaše dieťa je na správnej ceste k svojmu vývoju.
Choroby u dojčiat môže byť ťažké zvládnuť, takže sa môžete naučiť stratégie, ako im horúčku prirodzene znížiť. Tiež určite nikdy nedávajte dieťaťu aspirín, kvôli riziku Reyovho syndrómu.

6. mesiac.

Dosiahli ste polovicu prvého roku svojho dieťaťa, čo nie je maličkosť vzhľadom na to, koľko bezsenných nocí ste už pravdepodobne prežili. Oslávte to tým, že zistíte, či je vaše dieťa pripravené na zavedenie pevnej stravy, alebo si vyskúšajte pripraviť vlastné detské jedlo.
Za posledných niekoľko mesiacov sa toho veľa udialo a tento rýchly rast a vývoj vyvrcholí tento mesiac niekoľkými vzrušujúcimi míľnikmi. V skutočnosti sú mnohí rodičia často potešení, keď ich deti dosiahnu 6 mesiacov, pretože to prináša veľa vzrušujúcich zmien.

Vývoj - Nielen, že sa vaše dieťa bude smiať a bľabotať, ale pravdepodobne bude schopné sedieť bez podpory a môže prejaviť pripravenosť na tuhú stravu. Navyše môžu v noci dokonca začať spať dlhšie, čo znamená, že by ste mohli konečne viac spať aj vy. Šesť mesiacov znamená pre vaše dieťa veľa veľkých vývojových míľnikov, pretože sa stáva silným. Nerobte si však veľké starosti, ak vaše dieťa nedosiahne konkrétny vývojový míľnik presne vo veku 6 mesiacov. Niektoré deti dosiahnu míľniky skôr a niektoré ich dosiahnu o niečo neskôr. 

Vaše dieťatko bude viac používať ručičky a môže sa dokonca stať asertívnym v tom, čo sa mu páči a čo nie. Myslite na to, že vaše bábätko v tomto veku spoznáva svet okolo seba prostredníctvom hmatu a chuti, preto sa nečudujte, keď  chytí papuču alebo hračku pre psa a vloží si ju do úst. Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste svoje dieťa nikdy nenechali hrať sa samé. Musíte tam byť, aby ste mu zabránili ochutnať nesprávne veci. Vaše dieťa bude tiež dychtivo naťahovať ruky a dotýkať sa všetkého, čo vidí. Môže chytiť aj nebezpečné veci, ako napríklad horúce panvice, hrnčeky na kávu a dokonca aj visiace náušnice. A ak sa vaše dieťa nedokáže samo dostať k týmto veciam, môže vás požiadať o pomoc kričaním, búchaním alebo púšťaním najbližšieho predmetu.
Vaše dieťa by malo byť tiež schopné prevaľovať sa spredu dozadu a zozadu dopredu, sedieť bez opory, niesť určitú váhu na nohách a začať sa hojdať dopredu a dozadu na rukách a kolenách...

Reč dieťatka - Pokiaľ ide o rečové prejavy, vaše dieťa by malo reagovať na zvuky, spájať samohlásky a reagovať na svoje meno. Malo by tiež vydávať zvuky, aby dalo najavo svoju radosť a nespokojnosť a môže tiež začať vyslovovať spoluhlásky. Ak je vaše dieťatko ticho a neprejavujú sa u neho niktoré z vyššie uvedených prejavov, navštívte vášho pediatra a požiadajte ho o vyšetrenie sluchu.

Strava - Keď je vaše dieťa pripravené na príjem pevnej stravy, začnite pomaly. Vyberte si čas, kedy sa nebudete ponáhľať, pretože čas a trpezlivosť je v tomto smere dôležitá.
Je tiež dôležité, aby sa vaše dieťa samo kŕmilo, ak to chce skúsiť. Nechať ho, aby sa pokúsilo zdvihnúť lyžičku a nakŕmiť sa. Samozrejme, možno mu budete musieť pomôcť, najmä ak ešte nemá koordinačné schopnosti, ale ak mu dovolíte, aby sa samo kŕmilo, buduje si samostatnosť. Dávajte pozor na textúru a konzistenciu jedla. Pretože sa vaše dieťa len učí jesť, mali by ste zostať pri pyré alebo extrémne mäkkých jedlách. Okrem obáv z udusenia existuje len veľmi málo obmedzení, pokiaľ ide o podávanie pevnej stravy. 
Ak máte podozrenie na alergiu na niektorú zložku potravy, poraďte sa so svojim pediatrom.

Prvé zúbky - Vášmu dieťatku môžu tento mesiac tiež začať rásť zúbky, ak sa tak ešte nestalo. 
Príznaky, že vášmu dieťaťu idú zúbky, nie je vždy také ľahké interpretovať, ako si možno myslíte. Bežnou mylnou predstavou je napríklad to, že ich bábätkám rastú zúbky, keď začnú slintať a dávať si prsty do úst vo veku okolo 3 alebo 4 mesiacov. V skutočnosti je to často jednoducho vývojový míľnik, ktorý nemá nič spoločné s prerezávaním zúbkov.

Väčšine detí sa začínajú prerezávať zúbky medzi 4. a 7. mesiacom, ale vaše dieťa môže začať už v 3. mesiaci. 
Ak prerezávanie zúbkov spôsobuje symptómy tieto zvyčajne začínajú len štyri dni predtým, ako sa zub dostane von a trvajú približne tri dni po ňom.

Príznaky súvisiace s prerezávaním zubov, ktoré môžete vidieť u svojho dieťaťa: 
- Hryzenie hračiek, prstov a bradaviek pri dojčení
- Znížená chuť na pevnú stravu
- Slintanie
- Suchá alebo popraskaná pokožka okolo úst
- Šúchanie uší
- Potieranie ďasien
- Podráždenosť
- Cucanie prstov, hračiek alebo oblečenia
- Nočné budenie
Majte na pamäti, že obťažujúcejšie príznaky – ako je znížená chuť do jedla, problémy so spánkom alebo trenie uší – sú najčastejšie v dňoch pred prerezaním zuba, pričom časom ustupujú. 
Ak má dieťatko bolesti spojené s prerezávaním zúbkov ponúknite mu pomôcku na prerezávanie zúbkov, napríklad mokrú žinku, hryzátko, alebo krúžky na prerezávanie zúbkov.
Len sa uistite, že každé hryzátko, ktoré ponúkate, spĺňa aktuálne bezpečnostné normy, a ak hryzátko chladíte, uistite sa, že je len studené, ale nie zamrznuté. Prstom jemne potierajte alebo masírujte ďasná dieťaťa.
Ak má vaše dieťa viac ako 6 mesiacov, možno mu budete môcť ponúknuť liek proti bolesti, ako je paracetamol alebo ibuprofén, ale najskôr sa poraďte so svojím pediatrom, aby ste sa uistili, že svojmu dieťaťu podáte správnu a bezpečnú dávku.

7. mesiac.

Keď bude mať vaše dieťa 7 mesiacov, môžete očakávať, že bude stavať na tom, čo robilo v 6. mesiaci. Napríklad sa pravdepodobne sa stane majstrom v sedení, naťahovaní sa a uchopovaní hračiek, ktoré chce, a možno dokonca spraví prvé kroky smerom k lozeniu.

Pre vás je život zrazu oveľa rušnejší. Nielenže ste pravdepodobne v pohotovosti kvôli novej pohyblivosťou vášho dieťaťa a jeho schopnosti vkladať veci do úst, ale pravdepodobne ste tiež zaujatá v procese zavádzania pevnej stravy – proces, ktorý môže byť zábavný aj chaotický!

Vývoj - Keď sa vaše dieťa blíži k 7. mesiacu, môžete o tomto jeho období uvažovať ako o období prechodu. Niektoré deti už budú loziť a niektoré budú potrebovať viac času na zdokonalenie tejto zručnosti. Podobne, niektoré deti môžu milovať tuhú stravu a iné môžu stále preferovať dojčenie alebo fľašu.
Jedným z vrcholov vývoja vášho dieťaťa v tomto veku je to, ako sa stáva spoločenským. Rado komunikuje s ostatnými – najmä so svojimi rodinnými príslušníkmi – a často sa smeje a bľabotá. Pretože táto bezstarostná a neobmedzená radosť je veľmi nákazlivá, možno sa pristihnete, že sa budete smiať spolu s ním.
V 7. mesiaci začínajú niektoré deti dokonca reagovať na svoje vlastné meno a preto často volajte svoje dieťa menom. Jeho meno môžete použiť aj v hrách a pri čítaní kníh. Väčšina detí je potešená zvukom vlastného mena a odmení vás obrovským úsmevom.

Lozenie - Jednou z tých zručností, ktoré sa začínajú objavovať v tomto veku, je lozenie. Hoci neexistuje magický vek, kedy sa táto zručnosť objaví, a u niektorých detí sa to nemusí objaviť nikdy, väčšina detí začne loziť v určitej forme medzi 6. a 10. mesiacom veku. Niektoré deti budú loziť skôr, niektoré neskôr a niektorí toto obdobie preskočia úplne.
Môžete si tiež všimnúť, že vaše dieťa má iný typ lozenia, ako ste pôvodne očakávali. Okrem tradičnejšieho lozenia je úplne normálne vidieť, že bábätká používajú armádne plazenie, plazenie dozadu, lozenie krabov a pod... Pokiaľ sa vaše dieťa môže pohybovať a skúmať, pravdepodobne sa nemáte čoho obávať.

Reč a komunikácia - Ďalším míľnikom, ktorý vaše dieťa tento mesiac rozšíri, je jazyk a komunikácia. Vaše dieťa bude naďalej bľabotať ako vo veku 6 mesiacov, ale môže tiež vydávať špecifické zvuky spojené s emóciami, ako je šťastie alebo frustrácia. Tiež sa s vami budú "rozprávať" vydávaním zvukov, ako "och" a "ah" a bľabotavé spoluhlásky ako "mmm" a "bbb". Môžu dokonca rozpoznať špecifické slová ako lopta a pes.

Strava - Počas tohto mesiaca budete pravdepodobne pokračovať v zavádzaní nových potravín. Ale majte na pamäti, nie je kam sa ponáhľať. Niektoré deti potrebujú čas, aby sa prispôsobili konceptu tuhej stravy.
Nechajte svoje dieťa experimentovať aj so samokŕmením. Aj keď možno nemá schopnosti alebo koordináciu na to, aby sa práve teraz nakŕmilo, keď mu dáte niekoľko lyžíc s už naloženým pyré, pomáha mu to vytvoriť si autonómiu a nezávislosť, pokiaľ ide o jedenie. Je dôležité, aby ste sa nevzdali jedla, ak ho vaše dieťa spočiatku neznáša. Časom môže oceniť chuť alebo textúru. Ak však po niekoľkých pokusoch dieťa stále odmieta jedlo, nepokračujte. Nemá zmysel nútiť dieťa jesť niečo, čo mu nechutí. Spôsobuje to len frustráciu pre vás oboch a robí z jedla stres namiesto toho, aby bolo príjemné.

Pozor na bezpečnosť dieťatka - Deti v tomto veku sú vystavené zvýšenému riziku pádov, popálenín a udusenia. Ak držíte šálku kávy so sedemmesačným dieťaťom na rukách, bude sa za ňou naťahovať, takže si musíte byť vedomí a vyhnúť sa tomu, aby ste ich "pestovali" s horúcimi vecami v rukách.
Mali by ste sa tiež uistiť, že váš domov je bezpečný pre vaše rastúce dieťa. Okrem ochrany vášho domova dávajte pozor na veci, ktoré by vaše dieťa mohlo chytiť alebo stiahnuť na seba, ako sú horúce panvice a šnúry k roletám. Zatvorte nebezpečné miesta, ako sú mačacie stelivo, krmivo pre psov a izbové rastliny, a uistite sa, že používate bezpečné detské zábrany v blízkosti schodov, okolo krbov a iných nebezpečných miest u vás doma.

Kúpanie - Čo sa týka ďalších detailov starostlivosti o dieťa, možno zistíte, že budete musieť kúpať svoje dieťa častejšie, najmä keď experimentuje s jedením tuhej stravy. Možno zistíte, že po jedení má vo vlasoch toľko hrášku ako v ústach.

8. mesiac.

Vo veku 8 mesiacov je vaše dieťa pravdepodobne veľmi zaneprázdnené. Nielenže stále skúma svet okolo seba vkladaním vecí do úst, ale je pravdepodobne aj mobilnejšie ako pred niekoľkými mesiacmi. Hoci pravdepodobne ešte nechodí, môžete si všimnúť, že jeho nohy a telo sú silnejšie.

Vývoj - Keď sa vaše dieťa blíži k 8. mesiacom, je pravdepodobné, že bude čoraz mobilnejšie a hlasnejšie. Tiež pokračuje v skúmaní sveta okolo seba tým, že si vkladá veci do úst a pravdepodobne sa teší zo svojich novoobjavených schopností. Môže byť tiež vytrvalejšie v tom, aby sa dostalo k veciam, ktoré sú pre neho nebezpečné. Vaše dieťa sa môže napríklad pokúsiť chytiť a ťahať za veci, ktoré sú zakázané. Alebo sa môže pokúsiť dostať do skríň alebo skriniek, ktoré by mali byť chránené pred deťmi. Môže sa dokonca pokúsiť hrať s vecami, ktoré nie sú určené ako hračky. Z tohto dôvodu musíte byť ostražití a pozorní, keď je vaše dieťa hore a hrá sa.

Aj keď si vaše dieťa nevyvinulo kliešťový úchop – kde môže chytať veci palcom a prstom – pravdepodobne bude efektívnejšie používať svoje ruky. To znamená, že sa zvyšuje riziko udusenia alebo zjedenia niečoho škodlivého alebo jedovatého.

Celkovo je vaše dieťa stále väčšie a silnejšie. Nielenže dokáže natiahnuť krk, aby sa rozhliadlo, ale môže sa okamžite prevrátiť spredu dozadu alebo dozadu dopredu. Na jednej strane je to vzrušujúci vývoj. Na druhej strane to robí obliekanie a prebaľovanie trochu náročnejšie.

Komunikácia - Aj keď sa pravdepodobne rozprávate so svojím dieťaťom každý deň odkedy sa narodilo, v skutočnosti môže rozumieť viac, ako si uvedomujete, takže hovorte ďalej. Môžete si dokonca všimnúť, že ak ukážete na konkrétnu hračku cez miestnosť, otočí hlavu, aby sa na ňu pozrelo. Všetky tieto veci pomáhajú stavať na jeho rýchlo sa rozvíjajúcich jazykových schopnostiach.

Hranie - Bábätká v tomto veku tiež objavujú príčinu a následok a užívajú si objavovanie toho, ako sa veci dejú. Zbožňujú interaktívne hračky, ktoré majú akciu, ktorá má za následok efekt. Napríklad stláčanie tlačidiel a vydávanie zvukov alebo otváranie veka, aby videlo hračku vo vnútri.

Bezpečnosť dieťaťa - Majte na pamäti, že vaše dieťa miluje, keď sa môže pohybovať a objavovať. V tomto veku je teda vystavené zvýšenému riziku pádov. Zamyslite sa nad tým, ako ho ochrániť pred pádmi, keď mu meníte plienku. Napríklad, aby to bolo bezpečnejšie možno nebudete chcieť použiť na prebaľovanie prebaľovací pult alebo dokonca posteľ, ale namiesto toho sa rozhodnete pre podlahu na výmenu plienok.
Mali by ste sa tiež uistiť, že je pripútané do vysokej stoličky a hracieho vybavenia, ako sú stacionárne hračky na cvičenie, a ubezpečiť sa, že sa stále zmestí do autosedačky. Skontrolujte požiadavky na výšku a hmotnosť a zvážte prechod na väčšiu autosedačku, ak ju už prerástlo. Stále by malo byť otočené proti smeru jazdy, no niektorí rodičia sa rozhodnú pre autosedačky, ktoré možno časom použiť aj v polohe v smere jazdy.

9. mesiac.

Pre mnohých rodičov sa hranica 9 mesiacov javí ako veľmi významné obdobie. Zručnosti vášho dieťaťa sa zlepšujú a jeho pocit nezávislosti sa rozširuje. V tomto veku sa vaše dieťa stáva čoraz pohyblivejším, zvláda tuhú stravu, zlepšuje svoje jazykové schopnosti a zdokonaľuje svoje jemné motorické zručnosti, ako je kliešťový úchop.

Vývoj - V tomto mesiaci zažije vaše dieťa významný vývoj a zmeny, ktoré budú natoľko veľké, že budete mať pocit, že sa každý deň deje niečo nové. Či už lezie, zabáva sa s hračkami alebo komunikuje s najbližším okolím, je stále aktívnejšie. Pokiaľ v tomto veku vaše dieťa nelezie, nie je potrebné sa príliš báť. Každé dieťa sa vyvíja vo svojom vlastnom čase a vlastným tempom. V skutočnosti môže vaše dieťa nájsť iné spôsoby, ako spoznávať nové zákutia vášho domu, alebo sa jednoducho zameriava na zdokonalenie inej zručnosti.

Hranie - Bábätká v tomto veku sa milujú "hrať", takže je dôležité využiť čas, keď sú počas dňa hore. Ponúknite mu interaktívne hračky a vyhraďte si čas na čítanie – najmä keď si potrebujete sadnúť alebo chcete si oddýchnuť alebo sa chystáte na spánok.
Mali by ste sa tiež rozprávať so svojím dieťaťom a môžete hrať jednoduché interaktívne hry, ako je ku-kuk. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete stráviť deň, snažte sa byť čo najdôslednejší. Dôsledný denný harmonogram, ktorý zahŕňa pravidelný oddych (zdriemnutie), pomáhajú vášmu dieťatku lepšie spať v noci.

Komunikácia - Ďalšia vec, ktorú si tento mesiac môžete všimnúť, je to, aké zručné je vaše dieťatko a ako vie pracovať s vlastným hlasom. Zlepšuje sa v zdvíhaní vecí a bude vydávať rôzne zvuky, vrátane vyjadrovania emócií. Uistite sa, že počas dňa pravidelne komunikujete so svojím dieťaťom. Povedzte mu, čo robíte, pomenujte predmety vo vašej blízkosti a zapojte ho do rozhovoru. A ak bľabotá, skúste zopakovať niektoré zvuky, ktoré vydáva, alebo potvrďte skutočnosť, že ho počujete hovoriť. Tieto typy aktivít pomáhajú podporovať rozvoj reči a komunikácie, ako aj posilňovať vaše puto s vaším dieťaťom. 

Majte na pamäti, že aj vaše dieťatko v tomto veku pravdepodobne rozumie slovu "nie". Nebojte sa teda povedať nie, keď sa vaše bábätko chystá „objaviť“ niečo nebezpečné alebo zakázané. Aj keď ešte úplne nepochopilo význam toho slova, zachytí váš výraz tváre a tón hlasu a uvedomí si, že by mal prestať s tým, čo robí.
Samozrejme, niektoré dieťatko môže trochu testovať "hranice". Ale ak je to tak, jednoducho ho odsuňte od predmetu alebo situácie a zároveň povedzte nie. Môžete mu dokonca poskytnúť krátke vysvetlenie, prečo sa nemôže predmetu dotknúť alebo sa pohybovať týmto smerom. Používajte jednoduché vety ako "Nie, to je horúce" alebo "Nie, to by ti mohlo ublížiť."

Rozprávať sa s dieťaťom a vysvetľovať mu veci aj keď ešte nemôže úplne pochopiť, čo hovoríte je veľmi dôležité. Nielenže je to láskyplný a rešpektujúci spôsob interakcie s vaším dieťatkom, ale tiež mu pomáha budovať dôležité jazykové a komunikačné zručnosti.

Strava - Počas tohto mesiaca potrebuje vaše dieťa asi 750 až 900 kalórií denne, pričom asi 400 až 500 z týchto kalórií pochádza z materského mlieka alebo umelej výživy alebo z kombinácie oboch. Tieto čísla sú však len orientačné. Nie sú určené ako prísne pravidlá o tom, koľko jedla by malo vaše dieťa jesť. 

Niektoré deti môžu piť viac materského mlieka, alebo viac umelého mlieka ako iné, zatiaľ čo ďalšie môžu piť menej v závislosti od ich záujmu o pevnú stravu. Ale všetky deti v tomto veku by mali do určitej miery obmedziť dojčenie alebo kŕmenie umelou výživou, pretože sa posúvajú smerom k tomu, aby sa pevná strava stala bežnou súčasťou ich dňa.
V ideálnom prípade dostáva vaše dieťa tri až štyri druhy ovocia a zeleniny denne, ďalej bielkoviny, obilniny, škroby a pochutiny. Potraviny obsahujúce železo sú v tomto veku obzvlášť dôležité, preto sa snažte začleniť potraviny obsahujúce železo, ako je fazuľa, šošovica, kuracie mäso a hovädzie mäso do každodennej stravy.

Spánok - Vo veku 9 mesiacov väčšina detí spí celú noc a počas dňa si zdriemne dva, niekedy tri krát, pričom každé zdriemnutie trvá približne jednu až dve hodiny. Hoci množstvo spánku, ktoré dieťa potrebuje v tomto veku, sa líši, typický rozvrh je deň, ktorý začína o 7:00 a končí o 19:00 s dvoma zdriemnutiami v strede dňa. 
Dokonca aj keď vaše dieťa dobre spí celú noc, iné faktory, ako sú choroby a rastové skoky, môžu spôsobiť dočasné poruchy spánku. Nenechajte sa príliš odradiť, keď sa to stane, pretože tieto problémy so spánkom sú zvyčajne dočasné.

Separačná úzkosť sa stupňuje aj v tomto veku. Bábätká sa môžu brániť ísť spať, lebo hľadajú svojich rodičov. Toto je čas zdokonaliť spánkový návyk vášho dieťaťa a uistiť sa, že môže ísť spať samo.

Bezpečnosť -  Keďže sa vaše dieťatko teraz ťahá do stojacej polohy, možno budete chcieť zvážiť, aké riziká sú teraz v jeho dosahu. Napríklad môže dosiahnuť veci na stole alebo gauči alebo dokonca v kuchyni? Ak áno, tieto veci je potrebné presunúť mimo dosahu bábätka.

V tomto veku je tiež dôležité spustiť matrac hlbšie do postieľky, ak ste tak ešte neurobili, aby nemohli vyliezť z postieľky. Tiež by ste sa mali uistiť, že sú zakryté všetky elektrické zásuvky.
Ak vaše dieťa používa na kúpanie vaňu pre dospelých, je dôležité, aby ste ho nikdy nenechali bez dozoru, aj keď môže sedieť samo.

10. mesiac.

Vaše dieťatko sa rýchlo blíži k prvým narodeninám a každý deň prináša nový a vzrušujúci vývoj a zmeny, ktoré vás oboch potešia. Tento mesiac je tiež bodom, v ktorom veľa bábätiek zvyčajne robí obrovské zlepšenia v takých míľnikoch, ako je vstávanie, robenie krokov, a samostatné jedenie.

Vývoj - Je jasné, že toto je vzrušujúce obdobie v živote vás a vášho dieťaťa, v ktorom sa ich zručnosti a schopnosti zlepšujú zo dňa na deň. Občas sa vám môže zdať, že život beží závratnou rýchlosťou, keď sa snažíte držať krok so všetkými zmenami.
Počas desiateho mesiaca vášho bábätka sa pri príprave na chôdzu posilňuje a veľmi často bude chodiť s vami a držať vás za obe ruky.
Navyše, mozog vášho dieťaťa sa naďalej správa ako malá špongia, ktorá absorbuje informácie všade okolo, takže sa uistite, že sa s ním rozprávate o veciach, ktoré vidí, ako aj o veciach, ktoré robíte. Či už mu poviete, ako mu vymieňate plienky, alebo ho upozorníte na zaujímavé veci pri prechádzke, vaše dieťatko počúva a učí sa. Nikdy sa nevyhýbajte kontaktu s vaším dieťaťom, aj keď ste len vy dvaja.

Hranie - Môžete pokračovať v podpore rozvoja hrubej a jemnej motoriky vášho dieťaťa tým, že mu dáte hračky, ktoré mu pomôžu tieto zručnosti precvičiť, alebo budete s ním chodiť alebo ho držať za ruky, keď stojí. Hrajte interaktívne hry, spievajte piesne a zabávajte sa váľaním, hrou na schovávačku (primerane veku dieťaťa) a pod.

Spánok - V tomto veku niektoré deti ešte stále spia dva krát v priebehu dňa, zatiaľ čo iné sú v procese prechodu na jeden spánok v priebehu dňa. Bez ohľadu na to, zvyčajne potrebuje vaše dieťa v tomto veku asi 14 hodín spánku. Choroba, prerezávanie zúbkov, separačná úzkosť ( vaše dieťa vie, že ste niekde v dome, aj keď nie ste s nimi. Keď opustíte miestnosť, môžu za vami plakať, najmä preto, že aj v tomto veku stále prevláda separačná úzkosť) a rastové skoky ovplyvňujú spánok. Takže ak vaše dieťa spalo celú noc a zrazu sa znova začne prebúdzať, možno budete chcieť preskúmať, čo sa ešte deje.
Ak sa s vaším dieťaťom nič nedeje a vy dôsledne dodržiavate režim pred spaním a ukladáte dieťa spať každú noc približne v rovnakom čase, všetko je v poriadku.

Spánok je zručnosť, ktorá sa dá naučiť, a ak máte problém uspať svoje dieťa, odpoveďou na vašu situáciu môže byť hľadanie rôznych metód spánkového tréningu.

Strava - Do 10 mesiacov bude váš drobec pravdepodobne profík, pokiaľ ide o jedenie s rukami. Navyše pravdepodobne majú širokú škálu chutí a textúr, ktoré jedia. Dávajte pozor na potraviny, ktoré môžu obsahovať látky vyvolávajúce alergie. Vo všeobecnosti sa nedoporučuje dávať deťom med a tiež kravské mlieko. Jogurty a mliečne výrobky sú ale v poriadku. Na riziko spojené s problémom strávenia niektorých potravín vás však upozorní váš pediater.

Bezpečnosť - Vo veku 10 mesiacov je vaše dieťa pravdepodobne veľmi zaneprázdnený malý človek. Dôkladne skúma svet okolo neho, skúša otvárať skrinky, aby zistilo, čo sa v nich skrýva a "testuje hranice", niekedy možno aj vašej trpezlivosti. Toto časové obdobie je tiež jedným z najpredvídateľnejších z hľadiska harmonogramu, pretože podľa všetkého už máte vytvorený presný režim dňa. Tento fakt vám môže poskytnúť pocit slobody a kontroly nad vaším dňom. Okrem toho môžete využiť čas zdriemnutia vášho dieťaťa na odpočinok a dobitie energie, takže keď bude hore, budete mať energiu na interakciu na hranie sa s ním.

Buďte opatrní pri akejkoľvek stojatej vode. Vonkajšie detské bazény, vedrá na mop naplnené vodou, misky pre psov, otvorené toalety môžu predstavovať riziko utopenia pre bábätká.
Bezpečnosť pred vodou je v tomto veku dôležitá. Ak napúšťate vaňu a necháte ju bez dozoru, kým sa napúšťa, vaše dieťa by mohlo potenciálne vliezť dovnútra. Kým tečie voda, mali by ste zostať v kúpeľni a vyprázdniť vaňu hneď, ako skončíte. Dávajte si pozor na akúkoľvek inú stojacu vodu a držte svoje dieťa v bezpečnej vzdialenosti od nej.

11. mesiac.

Prvé narodeniny vášho dieťaťa sú hneď za rohom a pravdepodobne cítite širokú škálu emócií. Vedzte, že bez ohľadu na to, čo cítite, vaše pocity sú oprávnené – aj keď sa zo dňa na deň zmenia, od nadšenia z oslavy prvých narodenín až po smútok nad tým, že sa z vášho bábätka stane batoľa.
Vy a vaše dieťa ste v minulom roku dosiahli veľa a čaká vás ešte viac dobrodružstiev. Užite si posledný mesiac pred prvými narodeninami. S rastom a vývojom vášho dieťatka sa toho ešte veľa deje, čo treba oslavovať.

Vývoj - Niektoré bábätká už chodia a iné ešte nie. Oba scenáre sú celkom bežné. Keď sa ich nohy posilnia a ich telo bude silnejšie, vaše dieťa bude tiež pohyblivejšie. Niektoré deti môžu prejavovať ďalšie zručnosti, pokiaľ ide o pohyb, ako je vzpriamené státie bez pomoci alebo jeden alebo dva prvé kroky. Iné deti môžu namiesto toho zlepšovať svoje schopnosti lozenia. Bábätká v tomto veku sa tiež môžu naučiť plaziť po schodoch, avšak výlučne pod prísnym dohľadom rodiča. 
Bábätko v tomto veku často používa pohyby rúk na vyjadrenie svojich túžob a potrieb. Bude reagovať na jednoduché pokyny, načiahnuť sa k vám, aby ste ho zdvihli na ruky, a ukazovať na konkrétne veci.

Komunikácia - Vo veku 11 mesiacov vaše dieťa pravdepodobne komunikuje rôznymi spôsobmi. Okrem vyslovenia jedného alebo dvoch slov môže na komunikáciu viac používať ruky. Ale nebojte sa, ak ešte nehovorí slová, príde to skoro. Rozumie aj slovám ako nie - aj keď sa rozhodne nepočúvať.

Hranie - Počas bdelého stavu sa vaše bábätko rado hrá s množstvom rôznych hračiek. Od aktívnych hračiek až po knihy a kocky. Vaše dieťa bude milovať nielen učenie sa, ako veci fungujú, ale aj počúvanie príbehov, používanie rúk, poskakovanie pri hudbe a pohyb. Urobte, čo môžete, aby ste poskytli bezpečné a stimulujúce prostredie, ktoré vášmu dieťaťu umožní učiť sa a objavovať.

Strava - Teraz už vaše dieťatko pravdepodobne jedáva tri jedlá denne a pije dojčenské mlieko alebo umelú výživu. A pretože jedlá prichádzajú v predvídateľnejších časoch, možno by ste mali zvážiť spoločné jedlo. Nielenže sa vaše dieťa môže veľa naučiť zo spoločného stravovania v rodine, ale spoločné stravovanie má množstvo výhod, takže možno budete chcieť začať s vytváraním tohto zvyku už teraz. Aj keď by ste svoje dieťa nemali nútiť, aby niečo zjedlo, budete potrebovať niekoľko pokusov, kým sa dieťa rozhodne, či mu určité jedlo chutí. Môžete si tiež všimnúť, že vaše dieťa teraz robí grimasu, keď zje niečo, čo mu nechutí. Pokračujte v zavádzaní nových jedál a urobte si z jedla zábavu.

Vaše dieťa si tiež rozvíja väčšiu nezávislosť, pokiaľ ide o jedenie pevnej stravy a môže sa dokonca pokúsiť použiť lyžicu a otvorený pohár.

Bezpečnosť - Veľkým nebezpečenstvom v tomto veku je riziko pádov. K pádom často dochádza práve vtedy, keď sa deti učia chodiť, ale pády z väčšej výšky sú veľkým rizikom. Rodičia musia umiestniť zábrány pre deti blízko schodov a dverí.
Musíte sa tiež uistiť, že v dosahu dieťaťa nie sú veci, ktoré predstavujú nebezpečenstvo udusenia alebo sú jedovaté. Jedenásťmesačné deti stále skúmajú svoj svet vkladaním vecí do úst, preto si treba všetko čo sa u vás doma nachádza dôkladne pozrieť a zvážiť, či je to pre bábätko bezpečné.

Vonku topánky, vnútri naboso - Veľa pozornosti vášho bábätka sa tento mesiac zameria na učenie sa chodiť. Aby ste podporili nové zručnosti svojho dieťatka, dovoľte mu čo najviac chodiť naboso.

Je zrejmé, že keď ste vonku, vaše dieťa bude potrebovať topánky. Ale keď ste doma alebo vo vnútri, dovoľte mu chodiť naboso bez topánok alebo ponožiek, aby mohlo lepšie precvičovať pohyby spojené s chôdzou.

Vyzutie topánok tiež pomáha vášmu dieťaťu zlepšiť rovnováhu, silu a koordináciu. Existujú dokonca dôkazy o tom, že bosá noha môže pomôcť rozvíjať aj klenbu chodidla. Ďalšími spôsobmi, ako podporiť chôdzu, je zaobstarať mu hračku na tlačenie.

Ako zavinovať dieťa.
Mohlo by vás zaujímať
Ako zavinovať dieťa.
Pokúšame sa otehotnieť.
Pokúšame sa otehotnieť.
Počatie vyzerá ako malý zázrak, no je známych niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú, či otehotniete alebo dostanete menštruáciu v ktoromkoľvek mesiaci. Váš vek, zvláštnosti menštruačného cyklu a dokonca aj úroveň stresu – to všetko zohráva úlohu vo vašej schopnosti otehotnieť. Ak chcete otehotnieť, je užitočné vedieť, ako môže vaša menštruácia alebo životný štýl ovplyvniť vašu plodnosť.  Zistite,…
7 min.
Učenie na nočník - výhody látkových tréningových nohavičiek.
Učenie na nočník - výhody látkových tréningových nohavičiek.
Uznejte, učení na nočník není jednoduchá záležitost ani pro děti a už vůbec ne pro rodiče. Se správnými látkovými kalhotkami může být trénink na nočník jednodušší!
3 min.