Späť na Starostlivosť o deti

Vši v škole? Zistite, čo robiť

5 min.
Vši v škole? Zistite, čo robiť

Nie je zvláštnosťou, že po návrate detí do škôl a škôlok sa rozšíria vši. Pre mnohých ľudí sa vši spájajú s nedostatočnou hygienou. Nič nemôže byť chybnejšie. Voš detská je problém, ktorý môže postihnúť každého, dokonca aj ľudí citlivých na časté umývanie vlasov a pokožky hlavy. Ako spoznáte, že máte vši a ako sa ich rýchlo zbavíte?

Odkiaľ pochádzajú vši?

Voš detská je parazit. Malý (cca 3-4 mm), ale rýchly a šikovný. Dospelá voš prekoná za minútu vzdialenosť 23 cm a prichytí sa pazúrmi k vlasom. O vši sa v priebehu rokov vyrojilo veľa mýtov. Súviselo to s chudobou a nedodržiavaním osobnej hygieny. Z tohto dôvodu sú vši stále tabu. To je chyba, pretože vši sa môžu rýchlo šíriť. A tu sa dostávame k podstate veci – voš detská sa môže preniesť kontaktom s chorým človekom. Niekedy stačí náhodný kontakt hlavy a vlasov na to, aby sa vši presunuli z jednej oblasti do druhej. Ľudia, ktorí zdieľajú vlasové doplnky s ostatnými, sú vystavení väčšiemu riziku prenosu vší. Za vznik ochorenia môžu kefy, hrebene, gumičky do vlasov, čelenky, sponky, ale aj čiapky či šatky. Stojí za zmienku, že okrem vši detskej sú aj ďalšie - vši ohanbia a vši odevné.

Ako vyzerajú vši u detí?

Diagnostikovať vši nie je najjednoduchšia úloha. Vši sú malé a ťažko viditeľné v hustých vlasoch. Majú tiež tendenciu farebne ladiť s prostredím, v ktorom žijú. V prípade hníd to vyzerá o niečo lepšie. Ide o vajíčka vší, ktoré sa vďaka ich svetelnému sekrétu prichytia na vlasy. Môžu pripomínať lupiny, ale v porovnaní s nimi pevne priľnú k prameňom. Spočiatku sa nachádzajú priamo pri pokožke hlavy, ale ako vlasy rastú, vzďaľujú sa od korienkov.

Voš detská v škole či škôlke je problém známy už celé generácie. Postihujú najmä mladšie, niekoľkoročné deti. Deti ich dostanú od svojich rovesníkov a tie sa potom ľahko prenesú aj na ich rodinných príslušníkov. Príznakom výskytu vší je, keď sa dieťa začne škrabať na hlave a pociťuje silné svrbenie, najmä okolo spánkov a zadnej časti hlavy. Rýchla reakcia vám umožní vši zlikvidovať a zabrániť ich šíreniu a poškodeniu pokožky hlavy a vlasov.


Príznaky výskytu vší

Hlavným príznakom výskytu vší je už spomínané svrbenie. Je to reakcia tela po uhryznutí všou. Túžba po škrabaní môže byť taká silná, že sa na pokožke hlavy môžu objaviť rany. To je zase priama cesta k rozvoju bakteriálnych infekcií a závažných zápalov, ktorých liečba si môže vyžadovať antibiotiká. Červená, svrbiaca pokožka hlavy nie je jediným príznakom výskytu vší u dieťaťa alebo dospelého. Toto ochorenie môže viesť k zväčšeniu lymfatických uzlín.

Vši milujú, keď je teplo a vlhko – pokožka hlavy pokrytá jemným potom alebo kožným mazom je pre ne dokonalým prostredím. Dospelé vši žijú asi mesiac, pokiaľ nestratia prístup k potrave, teda krvi - dokážu prežiť asi 1-2 dni. Vajíčka vší sa liahnu do 6-10 dní, po ďalších asi tuctoch sa stanú dospelými a získajú schopnosť rozmnožovania. Samica vši dokáže naklásť niekoľko stoviek vajíčok denne. Vši sa rýchlo rozvíjajú a liečba spočíva v odstránení mnohých parazitov z pokožky hlavy a vlasov. Ako sa rýchlo zbaviť vší? Na pomoc prichádzajú špecializované prípravky z lekárne a domáce metódy na likvidáciu vší.

Likvidácia vší

Vši u dieťaťa znamenajú potrebu preliečiť všetkých členov domácnosti a informovať školu či škôlku o vývoji ochorenia a možnosti nakazenia ďalších detí. Pokiaľ ide o účinné metódy na vši, mnohí odporúčajú domáce recepty. Zmes majonézy a olivového oleja či éterických olejov, ktoré majú „udusiť“ vši a hnidy. Bohužiaľ, tieto metódy nie vždy prinášajú očakávané výsledky, aj keď môžu byť dobrým doplnkom liečby. V lekárni sú dostupné rôzne druhy prípravkov na vši - spreje, výplachy, šampóny. V súčasnosti sa pozornosť sústreďuje na produkty so zložením bez dráždivých látok a vyvolávajúcich kožné alergie silnými chemikáliami.

Ako sa rýchlo zbaviť vší u dieťaťa? Najlepšie výsledky dosiahnete kefovaním vší a hníd z vlasov a pokožky hlavy. Ide o časovo náročnú úlohu, no ako jediná vám umožňuje efektívne sa s problémom vysporiadať. Dostupné sú rôzne druhy príslušenstva pre vši a hnidy– hrebene na vyčesávanie parazitov s dostatočne husto rozmiestnenými zubami, ktoré dôkladne prečesávajú každý vlas. Česanie vlasov sa vykonáva na suchých prameňoch, prameň po prameni. Stojí za to získať súpravu hrebeňov so špeciálnou lupou, ktorá vám umožní vši vidieť čo najlepšie. Okrem klasických hrebeňov môžete staviť aj na elektronické hrebene, ktoré vytvárajú medzi vlasmi elektrické napätie. To vám umožní efektívne zabiť vši a hnidy pred ich vyčesaním. Vlasové doplnky používané infikovanými ľuďmi by sa mali vyhodiť alebo dezinfikovať. Obliečky, čiapky, plyšáky, s ktorými dieťa spí je potrebné vyprať na 60 stupňoch Celzia.

Ako dlho trvá zbaviť sa vší? Ošetrenia farmaceutickými prípravkami a česanie opakujte, aby sa odstránili aj čerstvo vyliahnuté mláďatá. Dá sa predpokladať, že priemerná doba liečby je 10 dní. Ako v každom prípade, aj tu platí príslovie – prevencia je lepšia ako liečba. Hrebene na vši a hnidy treba používať profylakticky, dobrým zvykom je pravidelne kontrolovať pokožku hlavy dieťaťa a pripomínať mu, aby nepoužívalo vlasové doplnky iných kamarátov.

Ako vyvážiť prostredie svojho dieťaťa – nadmerná stimulácia.
Mohlo by vás zaujímať
Ako vyvážiť prostredie svojho dieťaťa – nadmerná stimulácia.
Prevencia kardiovaskulárnych chorôb
Prevencia kardiovaskulárnych chorôb
Srdce ako zvon? To do značnej miery závisí od vášho životného štýlu. Štatistiky o kardiovaskulárnych ochoreniach nie sú optimistické. Našťastie existujú metódy, ktoré zlepšia stav srdca a znížia riziko úmrtia z kardiovaskulárnych príčin. Aká je prevencia kardiovaskulárnych ochorení ?
3 min.
Dôležitosť bezpečnostnej detskej prilby pri hre vonku.
Dôležitosť bezpečnostnej detskej prilby pri hre vonku.
Hra na čerstvom vzduchu je pre deti nesmierne dôležitá pre ich zdravie a vývoj. No bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Jedným z najdôležitejších aspektov bezpečnosti vonkajších aktivít je ochrana hlavy. V tomto článku sa pozrieme na dôležitosť bezpečnostnej detskej prilby pri hre vonku a prečo by malo byť jej používanie samozrejmosťou.
2 min.