Späť na Matky a budúce mamičky

Nebezpečná hypertenzia u tehotných žien

3 min.
Nebezpečná hypertenzia u tehotných žien

Hypertenzná choroba tehotenstva sa tiež nazýva gestóza a preeklampsia. Najčastejšie sa vyskytuje u tehotných žien po 20 týždni tehotenstva. Je to hrozba pre život matky a plodu.

Príčiny hypertenzie u tehotných žien môžu mať rôzne zdroje. Medzi rozhodujúce rizikové faktory patrí predchádzajúca hypertenzia – ak tehotná žena pred otehotnením trpela podobnými stavmi, liečila sa s ochorením obličiek, cukrovkou alebo endokrinnými poruchami. Hypertenziou sú ohrozené aj ženy čakajúce dvojčatá, veľmi mladé matky (tínedžerky) a ženy čakajúce dieťa po 35 roku života.

Súvisiace príznaky:

  • bielkoviny v moči (viac ako 300 mg denne)
  • náhle narušenie zrakovej ostrosti
  • často sa opakujúca bolesť hlavy (najmä v zadnej časti hlavy)
  • zvýšený arteriálny tlak, systolický tlak nad 140 mm Hg a diastolický tlak nad 90 mm Hg, ak zvýšenie systolického tlaku presiahne 30 mm Hg a diastolický tlak presiahne 15 mm Hg
  • búšenie srdca, čo naznačuje náhle zvýšenie krvného tlaku
  • bolesť v hornej a strednej časti brucha
  • opuch členkov, chodidiel, lýtok a tváre
  • náhly prírastok hmotnosti v dôsledku zadržiavania tekutín (viac ako 2 kilogramy za týždeň)

Preeklampsia

Preeklampsia vzniká v dôsledku nedostatočného prekrvenia placenty. Ak placenta nie je dostatočne prekrvená, plod dostáva menej kyslíka a živín. Dôsledkom môže byť nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa i ďalšie problémy. O stave a liečbe tehotnej ženy rozhodne lekár, ktorý musí byť informovaný o príznakoch . Preeklampsia nemusí končiť výskytom tzv. eklampsie, ale je to signál na prijatie konkrétnych opatrení. Dôležité je vykonávanie častých domácich meraní krvného tlaku. Nekontrolovaná hypertenzia môže viesť k hypotenzii, t. j. vnútromaternicovému obmedzeniu rastu, a existuje riziko, že  môže vzniknúť množstvo komplikácií s placentou, vrátane jej predčasného odlúčenia a dokonca smrť plodu. Monitorovanie krvného tlaku je veľmi dôležité pre úspešné tehotenstvo, t. j. narodenie zdravého dieťaťa.

Čo robiť, aby ste zvýšili šancu na úspešné donosenie dieťaťa?
Zvlášť dbajte na stravu s nízkym obsahom soli. To neznamená, že musíte soľ úplne vylúčiť zo svojho jedálnička, ale iba obmedziť dávkovanie a predovšetkým jedlá zbytočne neprisoľovať a vyhnúť sa nezdravému jedlu. Konzumujte ovocie a zeleninu bohatú na vápnik. Existuje hypotéza, že primeraná hladina vápnika v strave tehotnej ženy môže znížiť riziko preeklampsie. Často odpočívajte v záujme vlastného zdravia a zdravia dieťaťa. Eklampsia sa vyskytuje ako dôsledok preeklampsie, t.j. hypertenzie vyvolanej tehotenstvom, najmä u tehotných žien po 20 týždni tehotenstva. Najčastejšie sa vyskytuje tesne pred pôrodom alebo dokonca počas neho a bola hlásená aj popôrodná eklampsia.

V perinatálnom období by sa mala venovať osobitná pozornosť nasledovným príznakom:

  • náhle zmeny pohody – podráždenosť
  • bolesť hlavy v okcipitálnej oblasti a čelnom laloku
  • rozmazané videnie
  • epigastrická bolesť

Príznaky eklampsie sú predovšetkým záchvaty s následnou stratou vedomia, ktoré môžu viesť až ku kóme. Eklampsia je smrteľné nebezpečenstvo pre matku i dieťa. Podľa štatistík sa odhaduje, že asi 50% záchvatov končí smrťou tehotnej ženy a plodu.

Chronická hypertenzia.

Chronická arteriálna hypertenzia sa týka tehotných žien, ktoré predtým trpeli hypertenziou alebo sa u nich vyvinula pred 20. týždňom tehotenstva. Je potrebné absolvovať lekársku kontrolu a viesť obzvlášť opatrný životný štýl, v ktorom by mal dominovať odpočinok a ľahko stráviteľná diéta s nízkym obsahom soli, najmä u žien s nadváhou.
Chronická arteriálna hypertenzia s preeklampsiou (riziko eklampsie sa zvyšuje 2-5 krát), medzi príznaky patrí náhle zvýšenie krvného tlaku, proteinúria a edém (tehotnými ženami sa bežne označuje ako opuch alebo čerpanie vody). Neskorá (prechodná) hypertenzia postihuje tehotné ženy v treťom trimestri a v perinatálnom období. Hodnoty tlaku sa stabilizujú v popôrodnom období, t.j. až 6 týždňov po pôrode.

Ako dlho mám dojčiť: dni, týždne, mesiace?
Mohlo by vás zaujímať
Ako dlho mám dojčiť: dni, týždne, mesiace?
Ako vyvážiť prostredie svojho dieťaťa – nadmerná stimulácia.
Ako vyvážiť prostredie svojho dieťaťa – nadmerná stimulácia.
Novorodené dieťa je v skutočnosti úplne bezmocné stvorenie, ktoré je úplne závislé od nás. Novorodenci bez našej starostlivosti jednoducho nedokážu prežiť.
6 min.
Ako vyvážiť prostredie svojho dieťaťa – nadmerná stimulácia.
Ako vyvážiť prostredie svojho dieťaťa – nadmerná stimulácia.
Novorodené dieťa je v skutočnosti úplne bezmocné stvorenie, ktoré je úplne závislé od nás. Novorodenci bez našej starostlivosti jednoducho nedokážu prežiť.
6 min.